Návody a tipy

Vyměňujete si sami WiFi router? Zde najdete správný postup.

V případě, že si sami nahrazujete Váš domácí router, je třeba v novém zařízení ručně nastavit parametry síťového rozhraní WAN. Správné hodnoty nastavení najdete na předávacím protokolu, který jste obdrželi při podpisu smlouvy.
Rádi Vám také tyto parametry sdělíme telefonicky, případně bezplatně nastavíme.

V žádném případě nenechávejte zařízení v nastavení WAN-automaticky (DHCP klient!) Toto nastavení za určitých okolností může fungovat, ale není správné!

Toto nastavení je nutno provést také po každém resetu (vymazání) zařízení. Výchozí nastavení je WAN - DHCP klient a to je nesprávné.

Jak naladit TV přijímač?

V prvním kroku nastavte TV přijímač do továrního nastavení. Dále zvolte zemi Česko, jazyk Česká republika a příjem přes kabel - nepoužívejte volbu anténa, satelit a podobně! V dalším kroku můžete buď ponechat automatické ladění nebo nastavit parametry ručně takto:

frekvence: 306 - 490 MHz (306.000 - 490.000 kHz)
symbolová rychlost: 6900
QAM: 256

Přítomnost CAM modulu v TV přijímači nemá na výsledek ladění žádný vliv. Vždy se musí naladit plný počet TV programů a rádiových stanic.

Upozorňujeme na nutnost použití kvalitních účastnických kabelů!

Návod na párování TV ve službě ModernTV

Tipy a triky pro správné použití domácí WiFi

Bezdrátové počítačové sítě už dnes používá skoro každý. Prakticky v každé domácnosti používáme tablet nebo chytrý telefon, který je bezdrátově připojen k domácímu WiFi routeru. Pro tyto účely jsou určena bezlicenční volná pásma 2,4 a 5GHz. Kamenem úrazu je pak především použití nejrozšířenějšího pásma 2,4 GHz především v hustě obydlených oblastech – typicky v bytových domech na sídlištích.
Zjednodušeně se dá říci, že na jednom místě mohou fungovat bezchybně bez vzájemného ovlivňování pouze 4 sítě a to na kanálech 1, 5, 9 a 13.

Pokud se však podíváme na běžný stav na sídlišti, zjistíme, že vysílá 20-30 i více WiFi sítí současně na jednom místě o různé síle a na prakticky všech dostupných kanálech. Takové sítě se vzájemně negativně ovlivňují a ruší. V takovém prostředí v tomto pásmu nemůže a nebude bezchybně fungovat žádná bezdrátová síť!

Pak často přicházejí na řadu „zaručená“ amatérská řešení: 

„Kup si tady tu velkou anténu“ 
– nepomůže - jenom budete více rušit okolní sítě, většinou tím porušujete normu ČTÚ a riskujete tučnou pokutu.
„Zruš si heslo u wifiny, to zpomaluje“
- vyložená hloupost, jen otevřete svoji síť pro nezvané hosty

V takové situaci jsou reálně funkční pouze dvě řešení. První je připojit kabelem všechna zařízení, která mají tu možnost. Typicky PC nebo TV přijímač. Samozřejmě takto nelze připojit tablety nebo chytré mobilní telefony. Druhé řešení je vysílat na jiném kanálu než nejbližší sousedé. Buď se tedy všichni domluví, pásmo si rozdělí a někdo všem routery nastaví (nepříliš reálné) nebo si můžete pořídit dvoupásmový WiFi router, který vysílá kromě běžného 2,4 Ghz signálu také v 5 Ghz pásmu. Takový router je sice dražší, ale poslouží velmi dobře. Je však nutno zjistit si předem, zda použité uživatelské zařízení (mobil, tablet, notebook) je schopno pracovat v pásmu 5 GHz! Nevýhodou použití tohoto pásma je horší prostupnost signálu překážkami, což se dá částečně řešit vhodným umístěním routeru v bytě.

Velmi vhodným řešením pro větší domy je použití tzv. MESH systémů ideálně v kombinaci s technologií WiFi6.

Se stejnými problémy se v těchto oblastech potýkají také operátoři poskytující svoje služby na bezdrátové technologii.

Garantovat kvalitu internetového připojení tedy může poskytovatel pouze na kabelovém připojení. Naše síť připojuje zákazníky kabelem vedoucím až do bytu. Proto je minimalizováno riziko nespolehlivosti z důvodů rušení bezdrátových sítí! Naše kabelové modemy jsou neustále monitorovány automatizovaným systémem kontroly síly i kvality signálu. Až za těmito modemy jsou zapojeny WiFi routery zákazníků, které jsou v drtivé většině zdrojem problémů s internetovým připojením v domácnosti.
 

Novou smluvní dokumentaci včetně ceníků
a vylepšených parametrů služeb platnou
od 1. 8. 2024 najdete zde:
https://www.mamenet.cz/pece-o-zakazniky/dokumenty-ke-stazeni

Jak se mění tarify od 1. 8. 2024?

C-START z 280 Kč na 299,- 
FG1 z 360 Kč na 399,-

Televize ON ze 120 Kč na 169 Kč
Televize ZN z 350 Kč na 390 Kč
Balíček B1 z 65 Kč na 85 Kč
Balíček B3 z 65 Kč na 85 Kč
Balíček B4 z 215 Kč na 280 Kč
Balíček B5 z 345 Kč na 390 Kč
Balíček B6 z 125 Kč na 160 Kč

ModernTV STANDARD z 160 Kč na 189 Kč
ModernTV HBO z 250 Kč na 280 Kč

Všechny ceny jsou uvedeny s DPH 21%.

Pokud platíte trvalým příkazem, prosím upravte si příkaz počínaje měsícem září 2024.
Pokud platíte službou SIPO, změna se provede automaticky. Prosím zkontrolujte pouze nastavený limit.